ارز دیجیتال لایت کوین litecoin

ارز دیجیتال لایت کوین یک شبکه پرداخت متن باز مبتنی بر خدمات ارائه شده در بلاک چین است. در این پروتکل می‌توان دارایی‌های دیجیتالی به نام لایتکوین یا به اختصار LTC را بدون هیچ واسطه و نهاد مرکزی و به صورت کاملا غیرمتمرکز در سراسر جهان خریداری و یا منتقل کرد.درست همانند بیت کوین، امنیت شبکه ارز دیجیتال لایت کوین هم با رمزنگاری و فرایند اثبات کار (استخراج) تضمین شده است. تراکنش های ارز دیجیتال لایت کوین تقریبا چهار برابر سریع تر از بیت کوین هستند.

ارز دیجیتال لایت کوین، مشهور به «نقره دیجیتال»، بعد از بیت کوین قدیمی‌ترین ارز دیجیتال است که همچنان محبوبیت خود را حفظ کرده است و به‌عنوان یکی از ۱۰ ارز دیجیتال برتر بازار شناخته می‌شود. این ارز دیجیتال هم مثل بیت کوین برای تأیید تراکنش‌ها از الگوریتم اثباتکار یا همان استخراج استفاده می‌کند. به این ترتیب افرادی که مایل باشند در کار ایجاد بلاک و تأیید تراکنش‌های این شبکه مشارکت کنند، می‌توانند با تهیه سخت‌افزارهای مخصوص به جمع ماینرهای این شبکه بپیوندند. در این مقاله به‌بیان ساده استخراج ارز دیجیتال لایت کوین را آموزش می‌دهیم، تجهیزات مورد نیاز برای این کار را معرفی و سپس سودآوری آن را بررسی می‌کنیم.

اصلی‌ترین چیزی که برای استخراج ارز دیجیتال لایت کوین نیاز داریم، سخت‌افزار (دستگاه) استخراج است. امروزه با توجه به گسترش صنعت ماینینگ، دیگر مثل سابق نمی‌توان بیت کوین، لایتکوین و سایر ارزهای دیجیتال مطرح را با کامپیوترهای معمولی و خانگی استخراج کرد. بنابراین، بیشترین هزینه شرکت در فعالیت استخراج لایت کوین مربوط به سخت‌افزارهای آن می‌شود. پس از دستگاه استخراج لایت کوین ، نیاز است که برق مناسب این کار را داشته باشید. فعالیت ماینینگ برق زیادی مصرف می‌کند و هزینه و کیفیت برق تأثیر زیادی در سودآوری این فعالیت دارد.

به‌جز دستگاه استخراج لایت کوین و برق مناسب، چند مورد دیگر از مهم‌ترین تجهیزات و پیش‌نیازها برای ماینینگ عبارت‌اند از

سخت افزار ارز دیجیتال لایتکوین

 • کیف پول ارز دیجیتال لایت کوین برای نگه داری از این ارز
 • اینترنت ثابت (ADSL یا TD-LTE)
 • کابل‌ و تجهیزات برقی مناسب
 • تجهیزات تهویه (خنک‌کنندگی)

سخت‌افزار (دستگاه) استخراج

روی کاغذ و از نظر تئوری، برای استخراج می‌توان از هر سخت‌افزار کامپیوتری که قابلیت پردازش داشته باشد استفاده کرد، اما در عمل استخراجِ لایتکوین به‌صرفه این ارز دیجیتال تنها با دستگاه‌های مخصوص (ASIC‌ها) امکان‌پذیر است.

از سال ۲۰۱۱، تا مدت‌ها استخراج ارز دیجیتال لایت کوین با کارت گرافیک (GPU) انجام می‌شد تا اینکه در سال ۲۰۱۷ شرکت بیت مین دستگاه استخراج Antminer L۳ را عرضه کرد و پس از آن مدل‌های قدرتمندتری به بازار عرضه شدند.

دستگاه‌های ای‌سیک چند برابر کارت‌های گرافیک قدرت پردازش دارند و با قیمت تمام‌شده پایین‌تر نسبت به تعداد زیادی کارت گرافیک، بازگشت سرمایه سریع‌تری را برای ماینرها و ماین کردن بیت کوین به ارمغان می‌آورند. همچنین راه‌اندازی دستگاه‌های ای‌سیک بسیار ساده و مانند تنظیمات مودم ADSL است؛ برای مقیاس‌های کوچک کافی است دستگاه را به برق زده و پس از اتصال به مودم، اطلاعات استخر استخراج لایت کوین را در نرم‌افزار دستگاه وارد کنید تا فعالیت ماینینگ آغاز شود. با توجه به برتری دستگاه‌های ای‌سیک، خیلی زود استخراج لایت کوین با کارت گرافیک منسوخ شد و امروزه فقط استفاده از دستگاه ای‌سیک توجیه اقتصادی دارد.

دستگاه‌های استخراج لایت کوین درست مانند هر دستگاه دیگری در طرح‌ها و مدل‌های مختلف عرضه می‌شوند و هر دستگاه از جنبه‌های زیر ممکن است با دستگاه دیگر متفاوت باشد:

 • برند و مدل: شرکت سازنده دستگاه و مدل آن. مثال: دستگاه + Bitmain Antminer L۳.
  Bitmain: نام شرکت سازنده
  Antminer: نام سری
  +L۳: مدل
 • هش ریت: قدرت پردازش دستگاه استخراج لایت کوین است که برای لایتکوین برحسب مگاهش بر ثانیه (Mh/S) نمایش می‌دهند. مثال: 600Mh/S، یعنی دستگاه ۶۰۰ مگاهش بر ثانیه قدرت پردازش دارد.
 • مصرف برق: میزان برق مصرفی دستگاه برحسب وات. مثال: مصرف برق یک دستگاه استخراج ۱۴۰۰W است.

الگوریتم استخراج لایت کوین «اسکریپت» (Scrypt) نام دارد و با بیت کوین کمی تفاوت دارد و این یعنی برای استخراج نقره دیجیتال باید دستگاهی تهیه کنید که از این الگوریتم پشتیبانی کند. به‌جز لایتکوین، با این دستگاه‌ها می‌توان هر ارز دیجیتال دیگری را که از الگوریتم اسکریپت استفاده می‌کند، استخراج کرد. دیجی بایت و ورج ازجمله مطرح‌ترین ارزهای دیجیتالی هستند که الگوریتمی مشابه لایتکوین دارند و با یک دستگاه قابل‌ استخراج لایتکوین هستند

 638 total views,  4 views todayیک نظر اضافه کنید