ارز دیجیتال چین لینک Chainlink

ارز دیجیتال چین لینک Chainlink

ارز دیجیتال چین لینک که بر مبنای اتریوم طراحی شده است. این شبکه هوشمند در واقع یک شبکه غیرمتمرکز از نودهاست که امکان ثبت اطلاعات و قراردادهای هوشمند را در بستر بلاک چین فراهم می کند.

یکی از اصلی ترین مشکلات برای استفاده از فناوری بلاکچین و برنامه های غیرمتمرکز عدم توانایی این برنامه ها در تعامل با اطلاعات خارج از بلاکچین است. پروژه ارز دیجیتال چین لینک با هدف برطرف کردن همین مشکل طراحی شده است.

چین لینک یک ارز دیجیتال و شبکه بلاک چینی است که در این مطلب، تاریخچه ، کیف پول ها، نحوه خرید ، تحلیل آینده قیمت Chainlink و رمز ارز LINK را بررسی می‌کنیم.

هدف یک سری پروژه‌های بلاک چین، رفع مشکلات صنعت ارزهای دیجیتال است. چین لینک یکی از همین پروژه‌هاست که در تلاش است تا همکاری چند جانبه و بینابینی را وارد دنیای بلاک چین‌ها کند. اما شبکه رمز ارز Chainlink چیست و چه قابلیت‌هایی دارد؟ چگونه می‌توانیم ارز دیجیتال LINK بخریم و در کدام کیف پول ها ذخیره کنیم؟ تحلیل آینده قیمت ارز لینک چگونه است؟ تاریخچه چین لینک چیست و چه کسانی سازنده آن هستند؟ اگر خواهان پاسخ به این سوال‌ها هستید، در ادامه با سایت ایران ارز دیجیتال همراه باشید.

سیستم های پرداختی در ارز دیجیتال چین لینک (ChainLink)

یکی از ویژگی های اصلی قراردادهای هوشمند این است که امکان پرداخت با استفاده از ارزهای دیجیتال مربوط به یک بلاکچین خاص را فراهم می آورند. حال نکته ای که در این امر از آن چشم پوشی شده است این است که قراردادهای هوشمند به منظور این که بتوانند در دنیای واقعی مورد استفاده قرار بگیرند باید روش های پرداخت متنوع تری را ارائه دهند که چین لینک (ChainLink) این امر را پوشش می دهد.

پرداخت های بانکی در چین لینک (ChainLink)

یکی از خدمات مهمی که پروژه چین لینک ارائه می دهد، امکان اتصال سیستم های بانکی موجود با قراردادهای هوشمند در بلاکچین های مختلف و ایجاد نرم افزارهای سازگار با سیستم های مالی سنتی است. کاربران و توسعه دهندگان قادرند تا با استفاده از ارز دیجیتال چین لینک (ChainLink) اطلاعات و داده هایی از قبیل حساب های بانکی مشتریان را در قراردادهای هوشمند اعمال کرده و از مزایای پرداخت های بین المللی بهره مند شوند.

چین لینک مجموعه ای از نودهای غیرمتمرکز است که اطلاعات را از منابع خارج از بلاکچین (off-blockchain) دریافت و با استفاده از اوراکل به قراردادهای هوشمند on-blockchain تبدیل می‌کنند.

سیستم قراردادهای هوشمند در پروژه چین لینک  شامل سه زنجیره هوشمند است که عبارتند از:

1.قرارداد اعتبار: در این زنجیره سابقه عملکرد ارائه دهندگان اوراکل بررسی می شود تا گره های غیرقابل اعتماد مشخص شده و حذف شوند.

2.قرارداد تطبیق سفارش: سفارش کاربر را در شبکه ثبت و با اطلاعات ارائه دهندگان اوراکل تطبیق می‌دهد تا با تجزیه و تحلیل اطلاعات آنها بهترین ارائه دهندگان را انتخاب نماید.

3.قرارداد جمع بندی نهایی: در زنجیره جمع آوری تمام اطلاعاتی که توسط ارائه دهندگان اوراکل عرضه شده‌اند با یکدیگر سنجیده می شود تا یک نتیجه کامل و صحیح استخراج و به سفارش دهنده ارائه شود.

اگر یکی از ارائه دهندگان اوراکل اقدام به انتشار اطلاعات نادرست کند، بلافاصله شناسایی و بوسیله از دست دادن اعتبار خود مجازات می‌شود.

پیش از پرداختن به مبحث قراردادهای هوشمند ارز دیجیتال چین لینک، اجازه دهید ابتدا راجع به اینکه اصلا اسمارت کانترکت چیست و اوراکل‌ها چه هدفی را دنبال می‌کنند، صحبت کنیم.

قرارداد هوشمند در اصل برنامه‌ای حاوی یک سری کد است، که بدون نیاز به اعتماد به طرف درگیر در قرارداد، روی بلاکچین اجرا می‌شود. این قراردادها به حذف واسطه‌ها و جلوگیری از شکسته شدن تراکنش‌ها کمک می‌کنند.

اوراکل‌ها برای بازیابی و تائید داده‌های خارج از بلاکچین کاربرد دارند. این مفهوم تا حدودی جدید است، اما هجوم آن به صنعت Blockchain، باعث افزایش محبوبیت آن‌ها در این حوزه شده است.

ویژگی منحصربفرد قراردادهای هوشمند شبکه ارز دیجیتال چین لینک این است که کار اوراکل‌ها را وارد قراردادهای هوشمند آن‌ها می‌کند. یعنی چه؟ یعنی اینکه یک خوراک غیر متمرکز جمع‌آوری می‌شود، تا معیارهای اوراکل‌ها با شرایط بیرونی قرارداد هوشمند تطبیق داده شده و سپس به داده‌های درون شبکه‌ای تبدیل شود.

در واقع، چارچوب قراردادهای هوشمند بر اساس فرایندها یا عناصر متعددی قرار دارد که در هر دوی بیرون و درون شبکه پردازش می‌شوند، تا از اضافه شدن داده‌های خارجی شخص ثالث به درون قرارداد هوشمند مطمئن شویم.

این سیستم مشوق محور، پلی را ایجاد می‌کند که فاصله بین مسائل دنیای واقعی و همتایان آن‌ها در بلاکچین را از بین می‌برد.

کیف پول چین لینک (ChainLink)

همانطور که گفته شد ارز دیجیتال چین لینک (ChainLink) یک توکن erc20 است که بر روی بلاکچین اتریوم قرار دارد. از این رو تمام کیف پول هایی که سازگار با استاندارد erc20 هستند برای ارز دیجیتال چین لینک نیز مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله این کیف پول ها می توان به MyEtherWallet وLedger Nano S  اشاره کرد. 
این نکته را به خاطر داشته باشید که ارز دیجیتال چین لینک (ChainLink) قصد دارد تا بلاکچین خودش را راه اندازی کند که پس از به اجرا درآمدن این طرح، وضعیت کیف پول ها نیز تغییر خواهد کرد.

بر اساس اخبار منتشر شده از ارز دیجیتال چین لینک (ChainLink)، قرار است که پس از راه اندازی بلاکچین اصلی این پروژه، از استاندارد ترکیبی erc20 و erc223 استفاده شود.

بنیان گذاران و تیم ChainLink

ریشه‌های شبکه ارز دیجیتال چین لینک درون استارتاپی به نام SmartContract قرار دارد که در سال 2014 راه‌اندازی شده بود. هدف این شرکت، پرورش فناوری خصوصا در حوزه اسمارت کانترکت‌ها بود، تا توافق‌نامه‌هایی را بسازد که همه افراد این صنعت بدون توجه به مهارت و تخصص، قادر به استفاده از آن‌ها باشند.

تلاش این شرکت، حمایت و پشتیبانی گروه سرمایه‌گذاری دیتا کالکتیو (Data Collective) مستقر در سن فرانسیسکو را بهمراه داشت. شرکت SmartContract، توسط موسسه مدیریت خدمات آی‌تی گارتنر (Gartner)، به عنوان «فروشنده باحال برنامه‌های بلاکچینی در سال 2017» برگزیده شد.

سرگی نازاروف (Sergey Nazarov)، هم‌بنیان‌گذار و مدیر عامل این شرکت است. وی پیشتر نیز به عنوان بنیان‌گذار Secure Asset Exchange، یک صرافی رمز ارزی شبیه به شیپ شیفت (ShapShift)، در حوزه بلاکچین فعالیت کرده بود. وی همچنین سرویس ایمیل غیر متمرکز کریپتومیل (CryptoMail) را تاسیس کرده است.

استیو الیس (Steve Ellis) نیز هم‌بنیان‌گذار و مدیر فناوری ارشد شبکه رمز ارز چین لینک است که پیشتر در پلتفرم Secure Asset Exchange با نازاروف همکاری داشت. وی پیش از کار در صنعت بلاک چین، به عنوان مهندس نرم‌افزار در پیوتال لبز (Pivotal Labs) مشغول به کار بود.

استخراج ارز دیجیتال چین لینک (ChainLink)

همانطور که پیشتر توضیح داده شد، ارز دیجیتال چین لینک بر روی بلاکچین اتریوم قرار داشته و توکن LINK از استاندارد ERC20 پیروی می کند. از این رو این ارز قابل استخراج نیست.

 742 total views,  2 views todayیک نظر اضافه کنید